O szkole Rekrutacja Dyrekcja szkoły Nauczyciele Samorząd Szkolny Pomoc PPP Opieka medyczna Procedury bezpieczeństwa Biblioteka
  zaloguj

piłka koszykowa
piłka nożna

Zielona szkoła zawitała do Zwierzyńca Dzień III

Rowerem w głąb Roztoczańskiego Parku Narodowego. Florianka.Ostoja konika polskiego.Dąb Florian.

Trasa rowerowa do Florianki rozpoczyna się w Zwierzyńcu przy Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego i prowadzi ulicą Plażową obok stawów „Echo” do osady leśnej Florianka. Następnie wiedzie na południe, przecina pas torowiska i w odległości ok. 30 m za torami prowadzi do małego mostu na rzece Świerszcz, który w miejscowej tradycji nazywany jest „Malowanym Mostem”. Jak wyjaśnia Aleksandra Wachniewska (Absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która swoją działalność artystyczną łączyła z pracą na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego Roztocza) nazwa mostu nie ma nic wspólnego z jego wyglądem. Wiąże się z pobytem królowej Marysieńki, żony ordynata Zamoyskiego w Zwierzyńcu. Podobno Marysieńka wypływała gondolą z kanałów parku pałacowego i kończyła spacer na „Malowanym Moście”. Kolejny odcinek szlaku prowadzi do Florianki – dawnej ordynackiej osady leśnej, której historia sięga I połowy XIX wieku. W roku 1830 wybudowano tu pierwsze budynki mające służyć leśnictwu: leśniczówkę oraz dwie gajówki.

Oddalona od większych osad Florianka była jednym z centralnych miejsc stacjonowania oddziałów partyzanckich i schronieniem dla powstańców ściganych przez wojsko i policję carską. Na początku XX wieku we Floriance funkcjonowały szkółki ogrodniczo – leśne, które dostarczały nasiona i materiał do nasadzeń w parkach i ogrodach całej Ordynacji Zamoyskiej. Po roku 1945 na skutek reformy rolnej, którą objęta została Ordynacja Zamoyska, Florianka przeszła w użytkowanie Nadleśnictwa Zwierzyniec. W 1991 roku osadę leśną we Floriance wraz z 35 ha areałem gruntów rolnych przejął Roztoczański Park Narodowy. Część obiektów dawnego folwarku odnowiono i wyremontowano a w listopadzie 1995 roku utworzono we Floriance Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego RPN. W jego skład wchodzą stajnie, dwa budynki inwentarskie (obora i stodoła) oraz dom ogrodnika,
w którym obecnie mieści się kancelaria Ośrodka. Będąc we Floriance warto zwrócić uwagę na potężne klony i jawory biegnące wzdłuż alei Zwierzynieckiej oraz dąb szypułkowy „Florian”. Z Florianki szlak prowadzi w kierunku południowo – wschodnim i biegnąc pod górę aleją modrzewiową – piaszczystą leśną drogą przez bór sosnowy doprowadza do Górecka Starego. Z Górecka Starego możemy kontynuować dalszą jazdę do Górecka Kościelnego Trasą Rowerową Ziemi Józefowskiej (szlak zielony) lub wrócić do Zwierzyńca Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza (szlak czerwony).