O szkole Rekrutacja Dyrekcja szkoły Nauczyciele Samorząd Szkolny Pomoc PPP Opieka medyczna Procedury bezpieczeństwa Biblioteka
  zaloguj

piłka koszykowa
piłka nożna

Jasełka bożonarodzeniowe

W dniu 21.12.2017r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Orląt Lwowskich odbyło się spotkanie opłatkowe wraz z władzami  miasta Tomaszów Lubelski. Podczas tego spotkania zostały przedstawione jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Więcej zdjęć w galerii.

Jasełka – widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli.

Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski w XVI wieku. Jasełka stały się zbieżne z kolędowaniem oraz charakterystycznym elementem słowiańskiego folkloru.

Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.